Magyarország is elöregedő ország. Statisztikai tény. Nekünk két területen van tartalékunk, ahonnan jelentős számban tudunk bevonni embereket munkaerőpiacunkra, azaz oda, ahol a nyugdíjak kifizetéséhez, az oktatási rendszer finanszírozásához és minden más állami kiadáshoz szükséges javakat megtermelik.
Ez a két társadalmi csoport, a romák és határon túli magyarok. Előbbiről majd később, utóbbit járom most jobban körbe.

Trianon óta a magyarok aránya minden szempontból csökkent a hajdani határokon belül. Többségben csak határmenti területeken és székelyföldön tudtunk megmaradni. A majd száz esztendő azonban ezen közösségeket is jelentős mértékben apasztotta. Kettős asszimilációs hatás érvényesült. Részben az (új) többségi társadalomba való beolvadás, másrészt pedig az anyaországba költözés tendenciája. Számarányát tekintve utóbbi minden bizonnyal nagyságrendekkel volt több, mint a helyi asszimiláció. Mindkét folyamat lassítható és gyorsítható is. Intezív magyarországi támogatással elősegíthetjük az identitás őrzését, azonban az intenzív támogatás azt is eredményezheti, hogy a határon túl élő magyarok figyelme mind jobban fordul az anyaország irányába és felmerül a ki(be/le kinek hogy tetszik) telepedés veszélye.

Magyarországnak nincsen általánosan elfogadott nemzetpolitikai stratégiája. Ennek megfelelően szinte minden folyamat spontán módon történik, átláthatatlan, hogy milyen elvek alapján támogatjuk határon túl élő kisebbségeinket, és az is átláthatatlan, hogy milyen ütemű a helyi asszimiláció és az anyaországba vándorlás.

Magyarországnak szüksége van egy általánosan elfogadott nemzetpolitikai stratégiára. Igen, támogatni kell a magyarokat, hogy helyben maradjanak és őrizzék a magyar kultúrát kisebbségben is. Nem szabad azonban a cinizmus csapdájába esni, azaz a felszínen a helyben maradást ösztönözni, a felszín alatt pedig az anyaországba áramlást segíteni. Magyarország természetes "tartaléka" a határainkon túl él. Az előregedés miatt szükség van arra, hogy képzett fiatal munkaerő áramoljon az országba. Hazánk számára a legjobb és leginkább kézenfekvő megoldás az, ha határon túli magyarok pótolják legalább részben ezt a hiányt. Ha nem ők jönnek, akkor olyan nációk irányába kell fordulni, amelyek jelenléte komoly társadalmi belső feszültségeket is okozhat, hasonlóan a nyugat-európai társadalmakhoz.

Kaput kell tehát nyitni, amelyen szabadon jöhet és mehet a ma még idegen nemzet állampolgárának számító magyar. Az egyén belátásra kell bízni, hogy a határon innen vagy túl kívánja-e leélni az életét. Ma egy határon túli magyar Magyaroszágon nem érezheti magát teljesértékű magyarnak, mert lépten-nyomon halja a románozást, szlovákozást, jugózást. Ezen változtatni kell, aki magyar és hazánkban akar élni, az szinte feltétel nélkül kapjon erre lehetőséget.

Igen, legyen kettős állampolgárság, ha kell tömegesen is. Lépjük meg ezt a komoly lépést, de politikai hátsó szándékok nélkül. A FIDESZ éppen azzal távolította el az ország többségétől a határon túl élő magyarokat, hogy rájuk építve vízionálta Mikola professzor az "ezeréves" jobbodali uralmat. Azt egyértelműen meg kell akadályozni, hogy a kettős állampolgárság intézményesítése földcsuszamlás jellegű változásokat eredményezhessen a hazai politikai, gazdasági, társadalmi helyzetben.

A kettős állampolgárság egy gesztus. Egy a határon túl élő magyarok irányába nyújtott kéz. Biztonságtudat, közösségtudat, az összetartozás érzése. Ez jár nekik, mert balsorsból nekik még több jutott, mint azoknak, akik a határon innen maradhattak.
Szerző: demokratikus  2008.05.25. 18:46 2 komment

Címkék: magyarok állampolgárság kettős határontúli

A bejegyzés trackback címe:

https://demokratikus.blog.hu/api/trackback/id/tr18486958

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dr. Stein (törölt) 2008.05.25. 21:04:35

A polmarketingeseknek is tudomásul kell venniük, modern világban élünk. A Koltay Gábor-féle összeborulós, sírva nosztalgiázós kampány az ország egy részében rossz emlékeket keltett, mások meg egyszerűen nem értették (pontosabban kiröhögték ezt az avitt revizionizmust), azt a hangulatot mely a korabeli filmhíradók "Vissza NagyMagyarországot" jelszavaiból fakadt.

Másrészt sikeres volt az aljas, 23 millió romános ellenkampány is.
Uniós tagok vagyunk, Trianont visszacsinálni nem lehet és nem is érdemes, mert ahogy mondod, immár más kisebbséget/többséget érintene hátrányosan.

Azért a határon túli magyaroknak is néhány megnyilvánulásban talán érdemes lenne visszafogottabb hangot megütni és jobban megválasztani vezetőiket.

Állítólag Veszprémben, Horváth Balázs temetésén Duray Miklós azt mondta. "Nem követett a tömegbe, pedig kellett volna". Fültanúk szerint.

drc · http://donricardo.freeblog.hu 2008.05.26. 10:28:36

nos, a magyarországi népesség "belső bázisról" való megújítása régi Fidesz-retorika és egyben terv is volt: "legyenek a környező országokban élő magyar fiatalok a generációs megújhodás alapja".

ez a terv azonban nem számolt a romániai, szerbiai, szlovákiai, ukrajnai (vagy: partiumi, erdélyi, délvidéki, felvidéki, kárpátaljai) magyar tömbök megszűnésével és elöregedésével. ha ugyanis sikerrel veti ezt be a magyar kormány (ahogyan egyébként rengetegen települtek át a '98-2000 közötti ciklus idején éppen a célzott támogatások miatt) akkor a határon túli magyar lakosságtömböknek ugyanazokkal a problémákkal kell szembenézniük (csak a folyamatot jócskán felgyorsítva), amikkel az anyaország is küszködik. ez az egyik probléma.

a másik az, hogy a terv (önmagában véve) egy átgondolatlan és önpusztító terv volt. néhány évtizeden belül evakuálta volna (vagy elöregedésében láthatatlanná teszi) a közvetlen határmenti települések magyarságát, miközben (a helyükre települő többségi nemzethez tartozók által) diaszpórikussá teszi a határtól távolabb fekvő települések magyar anyanyelvű lakosságát.
a fenti összefüggést egyébként Orbánék is látták; ekkor indították útjára az ún. Szülőföld programot, amely a magyar etnikumú fiatalok szülőföldjükön tartását segítette elő.

egyrészt tehát bátorították a határon túli fiatalok magyarországi tanulását, letelepedését, munkába állását stb., másrészt pedig azt kívánták előmozdítani, hogy a határontúli, magukat magyarnak valló fiatalok (még ha Magyarországon tanultak is) odahaza vállaljanak munkát.
ezt magyarul úgy hívjuk: adtak egy pofont a szarnak.
süti beállítások módosítása